اولین رپر های ایران چه کسانی بودند ؟

اولین رپر های ایران از دهه 80 فعالیت خود را به صورت زیر زمینی آغاز کردند و در این عرصه تبدیل به قطب جهانی رپ فارسی شدند. در ادامه اولین رپر های ایران را معرفی خواهیم کرد.

اولین رپر های ایران چه کسانی هستند؟

پیشرو، تتلو، حسین مخته، اردلان طعمه، آرمین2afm، یاس، حصین ابلیس، هیچکس، حسین تهی و بهرام از جمله افرادی بودند که در دهه 80 کولاک به پا کردند. مغز شنونده در آن سال ها تشنه شنیدن چنین موسیقی بود هرچند طرز تفکر جامعه در حدی نبود که رپ را قبول کند زیرا جملات رپ انتقاد مستقیم بودند که برای هر تیپ شخصیتی این گونه اشعار تعریف شده نبود. هرچند هیچ گاه مشخص نشد که اولین آهنگ رپ ایران توسط چه کسی منتشر شده یا اولین آهنگ در مجموع کدام است. بعضا معتقد اند که شماعی زاده اولین رپر ایرانی است زیرا که یکی از موسیقی های او در سبک رپ بوده اما همچنان مخالفان زیادی در این راستا وجود دارد.

هیچکس

سروش لشکری با نام هنری هیچکس به عنوان پدر رپ فارس شناخته می شود. در حدود اواخر دهه هفتاد او به همراه پیشرو و حصین ابلیس فعالیت خود را در عرصه رپ آغاز کردند. در آن دوره رپ مجاز نبود و استدیو های زیرزمینی به وجود آمدند تا این رپر ها فعالیت کنند. او در 1364 در تهران متولد شد و اولین آلبوم خود به نام جنگل آسفالت را منتشر کرد. انتشار این آلبوم به معروفیت بیشتر این رپر انجامید.

تتلو

امیرحسین مقصودلو با نام تتلو بین هواداران شناخته می شود. او متولد سال 1366 در ماه شهریور است. به طور حتم می توان گفت او پر طرفدار ترین رپر شناخته شده است. حسین تهی، پیشرو و حصین ابلیس از دوستان تتلو هستند. او پر حاشیه ترین رپر ایرانی شناخته می شود.

پیشرو

رضا ناصری با نام پیشرو خوانده می شود. پیشرو بسیار محبوب بین مخاطبان رپ است، او سختی های بسیاری از جمله زندان و فوت پدرش را تجربه کرده که باعث شده در همان سنین کم آسیب های زیادی را دریافت و تحمل کند. اولین آهنگ او دیس به پدرش است که هیچوقت منتشر نشده است. فلو رایم قوی این رپر سبب شده که او در هنر خود حرفه ای شناخته شود.

تهی

حسین تهی یکی از دوستان صمیمی تتلو و پیشرو می باشد، او متولد 1364 است. وی در پاپ شناخته تر است تا رپ اما از آن جایی که در اوایل رشد هنر رپ در کنار بقیه رپر ها حضور داشت و موزیک ضبظ می کرد، به عنوان یکی از رپر های نسل اول شناخته می شود.

2afm

آرمین2afm با نام اصلی آرمین زارعی متولد 1364 است و در عرصه رپ با دیگر رپر ها در استدیو های زیرزمینی حضور داشت. او تا سال 1395 به صورت غیر مجاز مانند دیگر رپر های بدون مجوز فعالیت داشت و سپس در پایان این سال از سمت وزارت فرهنگ مجوز دریافت کرد و در سبک موسیقی پاپ فعالیت دارد.

یاس

یاسر بختیاری که با نام هنری یاس شناخته می شود به عنوان قدیمی ترین رپر از گذشته تا به حال فعالیت داشته است. او تاثیر گذار ترین رپر در سال 1385 معرفی شد زیرا پس از پخش فیلم خصوصی یک بازیگر زن در ایران او موزیکی به اسم”سی دی رو بشکن” منتشر کرد که جامعه ای را به سبک خود متحول کرد. یاس در مصاحبه ای گفت که تاثیر این آهنگ از نیروی انتظامی بیشتر بود.

اردلان طعمه

اردلان هوشمند که با نام اردلان طعمه شناخته شده، محبوب ترین رپر دهه 80 بوده و به سرعت توانسته مخاطبان را به سوی خود جذب کند. در ابتدا با افرادی مانند تتلو رفاقت صمیمی داشت که تا حدودی همچنان ادامه دارد اما به شدت قبل نیست. او در اوایل فعالیت خود موزیک هایی با تم شکست عشقی و درام منتشر می کرد که بسیار مورد پسند سلیقه آن نسل و آن جامعه بود. او به عنوان بی حاشیه ترین رپر ایران نیز شناخته می شد.

حصین

حسین ابلیس که چند سالی است نام خود را تغییر داده و با نام حصین فعالیت دارد، نام اصلی اش حسین رحمتی است. او جز پرطرفدار ترین رپر های ایرانی است که از اوایل رشد رپ فارسی فعالیت داشته و با هیچکس همکاری داشته و صمیمی بوده اند اما این صمیمیت در حال حاضر تبدیل به دشمنی شده است.

بهرام

بهرام نورایی که نام هنری اش بهرام است با قاطعیت می توان گفت که مفهومی ترین موزیک های رپ را منتشر کرده و به نوعی رپ انتزاعی را پایه ریزی کرده است. او در سال 2012 به عنوان تاثیر گذار ترین چهره خاور میانه انتخاب شد و در همان سال ها از زندگی و فعالیت زیرزمینی او مستندی تهیه و در جشنواره فیلم فرانسیسکو بر روی پرده رفت.

عکس اولین رپر های ایران را در کجا مشاهده کنیم؟

رپر های ایرانی در کشورشان بسیار محبوب اند و بالغ بر چند صد فن پیج رپی به وجود آمده که این نشان دهنده علاقه نسل حاضر به خواننده های رپر است. عکس های این رپر ها در وهله اول در پیج شخصی اینستاگرامی آنها و سپس بر روی انواع سایت ها قرار دارد و می شود بیشتر عکس های آنها را بر روی پیج های فن های آن ها دید. عکس همه رپر های ایران در هر جایی از فضای مجازی قابل دانلود و تماشا است.

آدرس پیج اینستاگرام اولین رپر های ایران را چگونه پیدا کنیم؟

آدرس پیج اینستاگرام رپر ها به صورت مقابل است؛ (رضا پیشرو= pishrorezanaseri@)، (حسین تهی= Tohi@)، (حصین= h.rah@)، ( اردلان طعمه= ardalantomeh@)، (آرمین زارعی= arminzareeiofficial@)، (بهرام نورایی=bahramnouraei@)، (یاسر بختیاری=yastunes@)، (حسین مخته= hosseinmokhte@)، (سروش لشکری= hichkasofficial@)، در صورتی که مایل اید تنها این آدرس های گفته شده را در اینستاگرام سرچ کنید.

سبک رپ در چه دهه ای وارد ایران شد؟

در اواخر دهه 1370 توسط رپ کن ها وارد ایران شد در صورتی که در دهه 1930 در آمریکا ترند شده بود. شاید برای شما سوال باشد پس مرد شماره یک رپ ایران کیست؟ باید گفت بیشتر مخاطبان بر این باور اند که سروش هیچکس اولین رپکن ایرانی است.

مقاله پیشنهادی :

اولین رپر های ایران چه حاشیه هایی داشته اند؟

به جرعت می توان گفت که 80 درصد رپر های نسل یک ایرانی درگیر زندان و نیروی انتظامی شدند زیرا که رپ از همان اول در کشور ایران مجاز نبوده است. اما هر کدام به طور شخصی درگیر حاشیه هایی شدند. برای مثال حسین مخته پس از جدایی از ساسی مانکن دچار حاشیه هایی بسیاری شد که تصور می شد سر مشکلات خانوادگی و احساس حسادت این جدایی به وجود آمده است در صورتی که هر دو تصمیم داشتند وارد سبک های دیگری از موسیقی بشوند و راه خود را جداگانه ادامه بدهند. رضا پیشرو نیز در روابط عاطفی خود مکرر دچار شکست می شد و در این خصوص حاشیه های او بسیار بود زیرا که دیس ترکی هیت به دوست دختر خود منتشر کرد که البته مخاطبان بسیار حمایت کردند. بهرام نورایی نیز به مدت یک هفته به دلیل دیس ترکی به رئیس جمهور وقت به زندان اوین منتقل شد و سپس پس از یک هفته با وثیقه آزاد شد. کل کل رپر های معروف ایرانی نیز جز حاشیه های رپ فارسی شناخته می شود.

آهنگ های اولین رپر های ایران را چگونه دانلود کنیم؟

در بیشتر سایت های رپی و چنل های رپ، موزیک ها وآهنگ های جدید و قدیمی رپر ها آپلود می شود البته باید توجه داشت که امروزه دیگر به صورت فایل این آهنگ ها در جایی قرار نمی گیرد بلکه لینک آهنگ در سایت های اسپاتیفای و ساندکلاد آپلود می شود و می توان از این طریق هم موزیک دریافت کرد و هم حمایتی از هنرمند صورت می گیرد.

مقاله پیشنهادی :

اولین رپر های ایران کجا زندگی می کنند؟

سروش هیچکس هم اکنون در لندن زندگی می کند. رضا پیشرو نیز مدتی در ترکیه زندگی می کرد و همچنان در آن جا ساکن است. حسین تهی در لس آنجلس سکوت دارد. پیشرو در کنار تتلو و در ترکیه ساکن است. بهرام نورایی در سوئد برای ادامه تحصیل در رشته موسیقی زندگی می کند. بهمن دیو و اردلان مخته و آرمین زارعی نیز در ایران هستند. بقیه رپر ها نیز یا در اروپا هستند یا به صورت غیر مجاز همچنان در ایران زندگی و فعالیت دارند.

اولین رپر های ایران تا کنون چه کنسرت هایی برگذار کرده اند؟

تتلو در ترکیه و قبل تر در گرجستان کنسرت برگذار کرده است و کنسرت آینده او در تاریخ 29 مهر است. به احتمال بسیار، پیشرو و حصین نیز در این کنسرت او حضور خواهند داشت. پیشرو قبل تر در ترکیه کنسرت برگذار کرده بود. یاس نیز کنسرتی را در لندن اجرا کرده بود. حصین نیز در ترکیه کنسرت داشته است. بقیه رپر ها مانند بهمن دیو، آرمین زارعی و تعداد معدودی دیگر همچنان آرزوی برپایی کنسرتی را دارند.

موزیک ویدیو های اولین رپر های ایران را در کجا مشاهده کنیم؟

برای حمایت بیشتر از هنرمند، ترجیحا یوتیوب گزینه بهتری نسبت به دانلود و مشاهده در دیگر پلتفرم ها است.

سوالات متداول

  1. رپ تا چه میزان رشد کرده است؟

    تا حدی که چندین نسل پس از اولین رپر ها به وجود آمدند.

  2. دلیل اصلی استفاده رپر ها از نام مستعار چیست؟

    سبب پایداری نام در ذهن مخاطب می شود.

  3. آیا اولین رپر های ایران همچنان فعالیت دارند؟

    بیشتر آن ها همچنان در حال تولید موزیک هستند.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید
خروج از نسخه موبایل