بررسی رکوردهای وزنه برداری که توسط ایرانی ها جا به جا شده است

لازم به ذکر است که رکوردهای وزنه برداری شامل تمامی اوزان و هم چنین هر دو حرکت یک‌ ضرب و دو ضرب می باشد. حال این موضوع را هم باید افزود که هم اکنون رکوردهای ورزشی وزنه برداری توسط علاقه مندان و دوستداران این رشته ورزشی دنبال می شود.

رکوردهای وزنه برداری جهان

رکوردهای وزنه برداری جهان

وزنه برداری ورزشی است که در حال حاضر از محبوبیت بسیار زیادی در سراسر جهان برخوردار است و طرفداران بسیار زیادی دارد. در وزنه برداری، ورزشکاران هالتری با سنگین‌ ترین وزن ممکن را بالای سر می‌ برند. مسابقات وزنه‌ برداری نیز در دو رقابت یک‌ ضرب و دوضرب انجام می‌ شود. جالب است بدانید طبق یک نظرسنجی سالانه، تمرینات قدرتی با وزنه های آزاد به عنوان دومین روند محبوب تناسب اندام در سال 2023، پس از فناوری تناسب اندام پوشیدنی رتبه بندی شده است.

حال ناگفته نماند که تا به اکنون بارها رکوردهای وزنه برداری جهان توسط ورزشکاران این رشته ورزشی جا به جا شده است که در ادامه می خواهیم به این موضوع بپردازیم.

نعیم سلیمان‌ اوغلو

نعیم سلیمان‌اوغلو ورزشکار رشته وزنه‌ برداری اهل کشور ترکیه می باشد. او در بین سال‌ های ‎1988 الی 1996 میلادی در مسابقات بازی‌ های المپیک تابستانی در مجموع سه مدال طلا را کسب کرد. این وزنه بردار در سال 1988 با بلند کردن 190 کیلو در دو حرکت، رکورد دار جهان در وزنه‌ برداری شد.

لسمان پاردس

لسمان پاردس مونتانو وزنه بردار بحرینی متولد کلمبیا است که در مسابقات جهانی 2021 مدال طلا کسب کرد و توانست رکورد جدیدی را به نام خود به ثبت برساند. بهتر است بدانید لسمان پاردس در مسابقات وزنه برداری قهرمانی جهان 2022 که در بوگوتا، کلمبیا برگزار شد، توانست مدال طلای وزن 96 کیلوگرم مردان را کسب کند.

زولفیا چینشانلو

زولفیا چینشانلو وزنه‌ بردار اهل قزاقستان است. بهتر است بدانید که این وزنه بردار اهل قزاقستان تا به اکنون رکورد ها و افتخارات متعددی را در کارنامه حرفه ای اش به ثبت رسانده است. او در سال 2014 رکورد جهانی دوضرب: 134 کیلوگرم را از آن خود کرد.

ام یون-چول

ام یون چول وزنه‌ بردار کشور کره شمالی است که در کارنامه حرفه ای اش تا به اکنون رکورد های زیادی را به ثبت رسانده است. او در بازی‌ های آسیایی 2014، در وزن 56 کیلوگرم مدال طلا را به دست آورد و در وزنه‌ ای دو ضرب و جرقه‌ ای رکورد جدیدی را در وزن 170 کیلوگرم به نام خود به ثبت رساند.

رکوردهای وزنه برداری ایران

ورزش وزنه برداری یکی از محبوب ترین و قدیمی ترین ورزش ها در ایران به شمار می رود. این ورزش از از زمان قدیم در ایران مورد احترام بوده است و قدرتی بی نظیر را به نمایش گذاشته است. کشورمان دارای سابقه ای غنی در وزنه برداران در سطح جهانی است که بر رقابت ها در صحنه جهانی مسلط است. حال ناگفته نماند که تا به اکنون بارها رکوردهای وزنه برداری در ایران توسط ورزشکاران این رشته ورزشی جا به جا شده است. حال در ادامه می خواهیم در رابطه با رکوردهای وزنه برداری ایران اطلاعاتی را قرار دهیم، از این رو پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مطالب همراه ما باشید.

کیانوش رستمی

کیانوش رستمی عضو تیم ملی وزنه‌ برداری ایران است که تا به اکنون موفق به کسب نشان طلای مسابقات المپیک ریو 2016 و هم چنین عنوان نایب قهرمانی مسابقات المپیک لندن 2012 شده‌ است. او عنوان قهرمانی رقابت‌ های قهرمانی جهان 2011 و 2014 را در کارنامه حرفه ای اش دارد.

سهراب مرادی

سهراب مرادی وزنه‌ بردار سابق اهل ایران می‌ باشد. او در المپیک تابستانی 2016، توانست در دستهٔ 94 کیلوگرم نشان طلا را به دست بیاورد. هم چنین مرادی دو قهرمانی جهان در سال‌ های 2017 و 2018 و دو طلا و یک برنز را در کارنامه حرفه ای اش دارد.

حسین رضا زاده

حسین رضا زاده وزنه‌ بردار سابق ایرانی است که دارندهٔ دو نشان طلای المپیک‌ های تابستانی 2000 و 2004 و هم چنین 4 عنوان قهرمانی جهان در دستهٔ فوق‌ سنگین وزنه‌ برداری می‌ باشد. رضازاده با تغییر اوزان در سال 2018، رکورد دو ضرب دستهٔ 105+ کیلوگرم را برای همیشه به اسم خود به ثبت رساند.

علیرضا یوسفی

علیرضا یوسفی وزنه‌ بردار ایرانی است که در بازی‌ های المپیک تابستانی جوانان 2018 موفق به کسب مدال طلای فوق سنگین شد و به همین دلیل عنوان قوی‌ ترین پسر مسابقات را به دست آورد. علیرضا یوسفی رکورددار دو ضرب دسته فوق سنگین جهان در رده جوانان می باشد. هم چنین او در مسابقات وزنه برداری قهرمانی جهان 2022 یونان با 3 مدال طلا توانست رکورد جدیدی را به نام خود به ثبت برساند.

رکوردهای وزنه برداری سنگین وزن المپیک

رکوردهای وزنه برداری سنگین وزن المپیک

به احتمال زیاد اطلاعاتی در رابطه با المپیک دارید، بازی‌ های المپیک به جشنوارهٔ ورزشی‌ ای گفته می‌ شود که به عقیده کارشناسان در یونان باستان به انجام می‌ رسیده است و مجموعه مسابقات چند ورزشی است که به صورت منظم و سازماندهی شده هر 4 سال یک‌ بار توسط کمیته بین‌ المللی المپیک برگزار می‌ شود. حال لازم به ذکر است که وزنه برداری سنگین وزن در المپیک نیز برگزار می شود.

بهتر است بدانید تا به اکنون بارها رکوردهای المپیک وزنه برداری سنگین وزن در المپیک توسط بعضی از ورزشکاران جا به جا شده است. به طور مثال جالب است بدانید در المپیک 2021، لاشا تالاخادزه، وزنه بردار گرجستانی، رکورد جهانی خود را شکست و با وزنه برداری ترکیبی 488 کیلوگرم، عنوان قهرمانی سنگین ترین وزن مردان را در المپیک توکیو حفظ کرد. با این حال اگر تمایل دارید تا در رابطه با تمام رکوردهای وزنه برداری سنگین وزن المپیک اطلاعاتی را به دست آورید، توصیه می‌ کنیم تا به سایت‌ های مربوطه که در اینترنت موجود هستند مراجعه نمایید.

هم چنین شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید (IWF) در تابستان 2018، دسته های وزنی فعلی را تصویب کرد و مشخص کرد که کدام 7 وزن از ده مجموع در بازی های المپیک تابستانی 2020 شرکت خواهند کرد. تنها 5 وزن برای پاریس 2024 انتخاب شد که شامل: 61 کیلوگرم، 73 کیلوگرم، 89 کیلوگرم، 102 کیلوگرم و هم چنین بیش از 102 کیلوگرم می باشد.

رکوردهای وزنه برداری جوانان

وزنه برداری به این گونه تعریف شده است که در آن ورزشکاران به بلند کردن هالتر مملو از صفحات وزنه از زمین به بالای سرشان می پردازند و هدف از آن بلند کردن موفق سنگین ترین وزنه ها می باشد. حال این موضوع را هم باید افزود که فدراسیون بین المللی وزنه برداری (IWF) نخستین مسابقات قهرمانی جهانی جوانان خود را در سال 2009 برگزار کرد. توسط (IWF)، جوانان به عنوان سنین 13 الی 17 سال تعریف می شوند.

حال گفتنی است که تا به اکنون رکوردهای وزنه برداری جوانان در دسته وزن های مختلف توسط عده ای از ورزشکاران جوان به ثبت رسیده است که می‌ توانید برای کسب اطلاعات کامل در رابطه با رکورد های هر کدام از دسته های وزنی به سایت‌ های مربوطه که در اینترنت موجود هستند، مراجعه نمایید.

رکوردهای وزنه برداری فوق سنگین

باتوجه به این که رقابت ورزشکاران بر اساس وزن بدن آن‌ ها می باشد، به همین دلیل هر ورزشکار در یک رده وزنی مشغول به فعالیت است. حال برخی از ورزشکاران این رشته ورزشی در رده وزنی فوق سنگین مشغول به فعالیت هستند و حتی عده ای از آن ها توانسته اند در این رده وزنی رکورد هایی را جا به جا کنند. در حال حاضر لاشا تالاخادزه وزنه بردار گرجستانی، رکورد های تاریخ جهان را بدون توجه به دسته وزنی در ضربات قاپ (225 کیلوگرم، 496 پوند)، ضربات تند و سریع (267 کیلوگرم، 589 پوند) از آن خود کرده است. هم اکنون لاشا تالاخادزه رکوردهای وزنه برداری فوق سنگین را در اختیار دارد.

رکوردهای وزنه برداری سنگین وزن المپیک

در رابطه با یک‌ ضرب در وزنه برداری بهتر است بدانید که اولین حرکت از دو حرکت رقابت‌ های ورزش وزنه‌ برداری می باشد که پس از آن حرکت دو ضرب انجام می‌ شود. توجه داشته باشید که هدف از این حرکت بالا بردن هالتر از روی زمین به بالای سر در یک حرکت پیوسته‌ است. ناگفته نماند که تا به اکنون بارها رکوردهای وزنه برداری یک ضرب در سراسر جهان توسط عده ای از ورزشکاران جا به جا شده است.

حال شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید در حال حاضر لاشا تالاخادزه رکورد وزنه برداری یک ضرب جهان را در اختیار دارد و هنوز هیچ ورزشکاری نتوانسته این رکورد را جا به جا کند.

کدام یک از رکوردهای وزنه برداری اخیرا شکسته شده است؟

کدام یک از رکوردهای وزنه برداری اخیرا شکسته شده است؟

در ورزش وزنه برداری رکورد ها برای شکستن ساخته می شوند و تقریباً همه آن ها دیر یا زود شکسته و توسط افرادی جا به جا می شوند. پس این موضوع یک امر رایج است. حال زمانی که یک رکورد در این ورزش جا به جا می شود، توجهات زیادی را به سمت خود جلب می کند که چه رکوردی بوده است و توسط چه کسی به ثبت رسیده است.

حال بهتر است بدانید که آخرین رکورد وزنه برداری در بازی های دانشگاه خلو هند 2021 شکسته شده است. مدتی قبل کومال کوهر با شرکت در رقابت‌ های وزنه‌ برداری کلاس 45 کیلوگرم رکورد را در هر سه دسته (Snatch، Clean و Jerk، Combined) در مسیر طلا شکست.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا