هکر کیست؟ | بررسی انواع هکر و راز های جدید برای این که چگونه هکر شویم

در دنیای امروز با گسترش ارتباطات مجازی و استفاده از وسایل الکترونیکی احتمال اینکه از اطلاعات ما سوء استفاده شود زیاد است. با هک کردن است که ممکن است این اتفاق بیافتد و کسی که این کار را می کند هکر است. حال به نظر شما هک کردن دقیقا چیست؟ یا هکر کیست؟ در ادامه این مقاله، به این موضوع می پردازیم پس با ما همراه باشید.

هکر کیست؟

هکر کیست؟

در جواب به سوال این که هکر کیست باید گفت منظور ما یک انسان است و کسی که با پیدا کردن حفره های امنیتی و نقص های برنامه نویسی به اطلاعات ما دست پیدا می کند. معمولا هکرها با نام کلاه سفید یا کلاه سیاه شناخته می ‌شوند و در رویکرد و روش با هم تفاوت دارند.

انواع هکرها کدامند؟

حال که متوجه شدید هکر کیست، این را بدانید که معمولا هکرها با نام کلاه سفید یا کلاه سیاه شناخته می ‌شوند و در رویکرد و روش با هم تفاوت دارند. هکر ها عنوان های مختلفی دارند که هر کدام به یک هدف اطلاعات ما را را مورد استفاده قرار می دهند. در ادامه چند نمونه را توضیح می دهیم.

کلاه سیاه کیست

هکر کلاه سیاه کیست، هکرهای کلاه سیاه مقاصد مالی رفتاری دارند و قدرت تخریب و ایجاد مشکل را به همراه دارند. می ‌توان آن ها را خطرناک ترین گروه هکرها نام برد این گروه از لحاظ اخلاقی دقیقاً نقطه مقابل کلاه سفید ها هستند. به طور خلاصه می‌ توان گفت هدف آن ها از هک کردن ایجاد مشکل و خرابکاری است و این افراد اهداف شوم و خرابکارانه دارند. اما در بین هکرهای کلاه سیاه، گروهی هستند که اقدام به کرک کردن نرم افزار ها می کنند و افرادی هستند که نرم ‌افزارهای مختلف را پیدا می‌ کنند قفل آن را می شکند و به اصطلاح آن ها را کرک می کنند تا افراد دیگر بتوانند از این نرم‌ افزارها به رایگان استفاده کنند و این کار باعث می‌ شود که شرکت برنامه‌ نویسی هزینه ‌های زیادی برای تولید یک برنامه بپردازد. زیرا با انتشار نسخه قفل شکسته دیگر نیازی به پرداخت پول نیست و تقریباً تمام نرم‌ افزار های موجود در ایران از نسخه های کرک شده هستند.

کلاه سفید کیست

و اما هکر کلاه سفید کیست، هکرهای کلاه سفید معروف ترین گروه جراحی هستند این گروه از افراد خیلی قانون ‌مدار هستند. هدف این افراد همکاری با سازمان ها و کمک به آن ها در کشف حفره های امنیتی است. با این کار سازمان قادر است سیستم های بیمه و بهتری را ارائه کند. هدف نیت این افراد خوب است و به همین دلیل به عنوان هکرهای کلاه سفید معروف شده است. فعالیت این گروه نه تنها جرم نیست بلکه به عنوان یک شغل و فعالیتی است که به شدت درآمد زاست این افراد درآمد بسیار بالایی دارند که این درآمد کاملاً قانونی است.

کلاه خاکستری کیست

همان طور که در تیترهای بالا گفته شد و کاملا توضیح دادیم که هکرهای کلاه سفید و کلاه سیاه چه کسانی و با چه اهدافی هستند ولی هکر کلاه خاکستری کیست، در این بین هکرهایی هستند که اطلاعات ارزشمندی را در اختیار یک سازمان یا ارگان امنیتی و اطلاعاتی قرار می دهند و در مقابل اخاذی می ‌کند که به صورت اینترنتی است. هکرهایی که اخاذی می‌ کنند را هکرهای کلاه خاکستری می نامند.

کلاه سبز

هکر کلاه سبز کیست، هکرهای کلاه سبز در حقیقت نقطه شروع است در دنیای هک نقطه شروع یک هکر کلاه سبز است که خیلی مشتاق و در حال یادگیری هستند. این افراد با توجه به انگیزه و فعالیتی که دارند بر اساس رنگ ‌کلاه دسته بندی می شوند. به بیان دیگر هکرهای کلاه سبز مبتدیان دنیای هک هستند و دارای شخصیت کنجکاو که در بین مختلف هکرها مشترک است.

کلاه قرمز

و اما آخرین نوع هکرها، هکر کلاه قرمز کیست؟ هکرهای کلاه قرمز به نوعی خطرناک ‌تر از کلاه سیاه هستند تنها تفاوت آن ها با هکرهای کلاه سفید در این است که هکرهای کلاه قرمز به دنبال حمله به برنامه ها و سیستم های امنیتی نیستند. بلکه این افراد سیستم ها و برنامه های متنوع هک را تولید و برنامه نویسی می‌کند این افراد بسیار باهوش و با قدرت هستند و تبحر زیادی در برنامه نویسی دارند. این افراد برنامه های مورد نیاز برای بخش های مختلف را تولید می کنند و آن ها را بهینه سازی می کند. کلاه قرمز ها معمولاً در لیست هکرهای تحت تعقیب بین الملل هستند و به صورت مخفیانه در کشور ها زندگی می کنند.

معروف ترین هکرهای جهان کدامند؟

در ابتدای مقاله به شما گفتیم که هکر کیست اما جالب است که بدانید اولین هکر معروف دنیا شخصی به نام کوین میتینگ است. او زمانی در وزارت دادگستری آمریکا تحت تعقیب ترین خلافکار کامپیوتری بود. بعد از یک سال مجازات برای هک کردن شبکه digital equipment corporation با قرار سه سال تحت نظارت از زندان آزاد شد. اما حدود دو و نیم سال بعد دوباره مشغول به خرابکاری های رایانه‌ ای شد. این هکر توانست به شبکه سازمان و دفاع ملی آمریکا نفوذ کند. نفر بعدی جاناتان جیمز که در جوامع دیجیتال فعالیت می کرد. او در دوره جوانی به چندین شبکه تجاری و دولتی نفوذ پیدا کرده بود و او را راهی زندان کرد او حتی به شبکه ناسا هم نفوذ پیدا کرده بود و اطلاعاتی با ارزش ۱۷ میلیون دلار را استخراج کرده بود. در سال ۲۰۰۷ چند شرکت بزرگ مورد حمله قرار گرفت با این که جیمز مدعی بود دستی در این خرابکاری ‌ها نداشته اما باز هم به عنوان مضنون شناخته شده بود و تحت بازجویی قرار گرفت و یک سال بعد در سن ۲۵ سالگی خودکشی کرد. آلبرت گونزالس نفر بعدی است که در سرقت اطلاعات کارت های اعتباری ید طولانی داشت. سابقه هک و تبهکاری او به این جا ختم نشد و جعل پاسپورت، کارت های بیمه و هم چنین شناسنامه را انجام می داد. او در عرض دو سال چیزی بیشتر از ۱۷۰ میلیون شماره کارت اعتباری جمع ‌آوری کرد. او به بیست سال زندان محکوم شد و تا سال ۲۰۲۵ روی آزادی را نمی بیند. نفر بعد کوین پولسن که شهرت زیادی در نفوذ به سیستم‌ های مخابراتی دارد یک خط ایستگاه رادیویی را هک کرد. او در طی دوره محکومیت خود در سال ۹۳ از گذشته آن خود پشیمان شد و حرفه روزنامه ‌نگاری را در پیش گرفت این اکنون به عنوان دبیر ارشد در نشریه معتبر weird فعالیت دارد.

معروف ترین هکرهای ایرانی کدامند؟

معروف ترین هکرهای ایرانی کدامند؟

حال که شما فهمیدید هکر کیست باید بدانید که در ایران نیز هکرهای بسیاری بودند و هستند. از معروف ترین گروه هکرهای ایرانی می ‌توان گروه آشیانه را معرفی کرد. اسم این گروه مورد توجه تمام کسانی بود که با فضای امنیت ایران آشنا بودند. آشیانه اولین و بزرگ ترین گروه ایرانی بود که در زمینه هک و امنیت فعالیت می کرد و در سال ۹۲ توانست سایت ‌های دولتی زیادی را مورد نفوذ قرار بدهد این گروه در سال ۹۰ به عنوان بهترین تیم هکری را از zone-h دریافت کرد.

گروه هکری بعدی ارتش سایبری ایران است از این فرد یا گروه هیچ تصویری در هیچ جا نیست و هویت آنان فاش نشده است اما بسیار مورد تحلیل مردم قرار گرفتند. همین گروه اولین بار در جریان اعتراضات بعد از انتخابات سال ۸۸ شناخته شد. در آن جریان اعتراضات و اقدامات برخی از کسانی که معترض بودند در توییتر ارتش سایبری در اقدامی، توییتر را هک کرد و در مقابل این حرکت معترضان اقداماتی را انجام دادند که در سطح ملی و جهانی رسانه ای شد. بعد از آن جستجوگر باید و و دامنه فیس بوک دات نت مورد حمله ارتش سایبری قرار گرفت. دربین حملات سایت محسن سازگارا، خبرنامه امیر کبیر، رادیو زمانه و برخی دیگر از سایت ها مورد حمله این گروه قرار گرفتند. این گروه هر چه که باشد بی شک با توجه به کار هایی که تا کنون انجام داده یکی از بهترین هکرهای ایرانی است. گروه بعدی گروه آرتا که نام واقعی‌ اش حسین فلاحی است که ۲۱ سال دارد و بیشتر در زمینه شناسایی باگ فعالیت می کند و می تواند به عنوان یک هکر کلاه سفید او را معرفی کرد و هم چنین یک بتا تستر حرفه‌ ای است. این فرد سابقه هک چندین سایت عربی را به خاطر درج نام خلیج عربی در کارنامه خود دارد و می توان گفت مهم ترین باگی که وی شناسایی کرد و آن را گزارش داد باگ در بخش استوری اینستاگرام روی پلتفرم اندروید بود که موجب لو رفتن اطلاعات کاربرانش می شد و توانست با همکاری با اینستاگرام این مشکل را برطرف کند.

جرم هک کردن چیست؟

هک کردن جرم رایانه ‌ای است مطابق قوانین جرایم رایانه ‌ای در کشور ما مجازات هکرها حبس از ۹۱ روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج تا ۲۰ میلیون ریال است که البته گاهی نیز بسته به شرایط موجود هر دو این مجازات ها برای شخص مجرم در نظر گرفته می‌ شود. لازم به ذکر است چنان چه جرم هک در حال انتقال یا امواج نوری و امواج الکترومغناطیسی به وقوع بپیوندد، جزای نقدی از ۱۰ تا ۴۰ میلیون ریال یا حبس از ۶ ماه تا ۲ سال و گاهی نیز هر دو را در پی خواهد داشت.

چگونه هکر شویم؟

چگونه هکر شویم؟

برخی با دانستن این که هکر کیست، برای هکر شدن مشتاق می شوند. اما باید بدانید که برای ورود به دنیای هک و امنیت مشکلات زیادی وجود دارد، پس در ابتدا شما باید بدانید را از کجا شروع کنید. در گفت و گوهای امروزی هک به معنی نفوذ به یک سیستم رایانه ‌ای است و هکر به کسی می گویند که از بررسی کردن جزئیات مختلف سیستم ها که قابلیت برنامه ریزی دارند لذت می برند و می توانند با مهارت هایی که کسب می ‌کنند به این سیستم ها نفوذ کنند و به آن ها دستور دهند که چه کاری انجام دهند. پس به زبان ساده تر به کسی که بتواند هک را انجام دهد هکر می گویند. شما در ابتدا باید سیستم عامل لینوکس را روی سیستم خود نصب کنید. در ادامه برخی از زبان های برنامه نویسی را یاد بگیرید مثل html، جاوا اسکریپت، زبان c، اس کیو ال و در ادامه با هک اخلاقی شروع کنید. شما باید گواهینامه های مناسب و لازم برای هکر شدن را کسب کنید و هم چنین باید با مفاهیم اولیه مثل نتورک پلاس آشنا شوید و آشنایی با خط فرمان های سیستم عامل ها را یاد بگیرید، آسیب پذیری های تحت وب را بدانید و الی آخر، متاسفانه در این پست زمان کافی برای یاد دادن تمامی مراحل هکر شدن را نداریم، شما می‌ توانید با جستجوی چگونه هکر شویم در گوگل تمام مراحل را یاد بگیرید.

واژه هکر از چه زمانی به کار گرفته شد؟

این کلمه از دهه ۱۹۹۰ تا کنون مورد استفاده قرار می گرفته و امروزه استفاده اصلی از کلمه هکر به مجرمان رایانه‌ ای تلقی می شود. واژه هک در سال ۱۹۵۰ زمانی که هنوز رایانه و فرهنگ دیجیتال وجود نداشت توسط گردانندگان سیستم ‌های رادیویی آماتوری و در معنای تغییر برای رسیدن به عمل کردن بهتر استفاده می ‌شد. با آغاز دوران دیجیتال به ویژه کامپیوتر واژه هکر معنای دیگری گرفت و به یک خرده فرهنگ متشکل از برنامه ‌نویسان و مهندسان الکترونیک تلقی شد که با دادن راهکارهای نو کار با رایانه را گسترش دادند. هکرها نقش زیادی در به وجود آمدن بسیاری از پدیده‌ های دوران اینترنت داشتند، مثل سیستم عامل یونیکس، یوزنت، وب و جنبش نرم افزار آزاد.

هکرها در چه زمینه هایی فعالیت دارند؟

هکرها در چه زمینه هایی فعالیت دارند؟

وقتی فهمیدید هکر کیست، حتما متوجه این موضوع شدید که تمام هکرها حس کنجکاوی فوق‌ العاده‌ای دارند و این افراد نه تنها می‌ توانند برنامه‌ های جدیدی را ایجاد کنند بلکه می‌ تواند از طرز کار دیگر سیستم ها و برنامه ها نیز سر در بیاورند. زمانی که یک برنامه خطا دارد، منظور قسمتی از کد است که اجازه نمی ‌دهد برنامه به درستی کار کند، هکر ها تکه برنامه های کوچک را برای برطرف کردن مشکل ایجاد و منتشر می ‌کنند که به عنوان اصلاحیه یا همان patch شناخته می شوند. هکرها همان طور که در بالا گفته شد می ‌توانند در زمینه های مثبت و منفی فعالیت کنند مثل هکرهای کلاه سفید و کلاه قرمز که در بالا توضیح دادیم. بدین معنی که کلاه سفید ها برای رفع مشکل و امنیت بیشتر فعالیت می کنند اما کلاه قرمز ها، دفع های مخرب دارند.

به چه کسانی هکر نخبه گفته می شود؟

تا اینجا فهمیدیم که هکر کیست ولی آیا همه هکرها نخبه هستند یا خیر، باید بگوییم که همان طور که از نام هکر نخبه متوجه می ‌شوید، هکر نخبه یا الیت هکری است که در بین کشور های دیگر از اعتبار اجتماعی بالاتری برخوردار است. این فرد مشکلات امنیتی که ناشناخته است را کشف می‌ کند و با گزارش، آن ها را ثابت می کند که واقعاً به چیزی دست پیدا کرده که تا کنون ناشناخته بوده است. آپدیت سیستم عامل ها معمولاً محصول کشف و گزارش مشکلات توسط هکرهای نخبه هستند. هکرهای نخبه معمولاً تمام کار هایشان قانونی است برای مثال تنها هکر نخبه ایرانی جوانی ۲۸ ساله به نام سهیل که اهل جنوب است و نام خانوادگی اش نامعلوم است، این حرفه را در سال ۸۷ نزد یک هکر فلسطینی در فلسطین یاد گرفت او در مسابقات حریف های زیادی از چین، ژاپن، عراق و امارات داشت. اما او در تمامی آن ها برنده بود او با نام ساشا پایدار فعالیت می کند و شاگردان زیادی دارد که همه آن ها پسوند پایدار دارند. این گروه هک کردن پیج هایی مثل امیر تتلو و پیج های تبلیغات پیش بینی فوتبال را بر عهده داشته است.

آیا هکرها همیشه خرابکار هستند؟

آیا هکرها همیشه خرابکار هستند؟

ما به شما گفتیم که هکر کیست و چند نوع هستند و مطابق گفته های ما، هکرها همیشه خرابکار نیستند گاهی نیز تنها مرتکب جرم نمی شوند بلکه می ‌توانند گاهی عمل مفیدی را برای جامعه انجام دهند. از جمله هکرهای خوب می‌ توان هکرهای کلاه سفید را معرفی کرد. از دیگر هکرها، هکرهای کلاه سیاه هستند که در بالا به این که هکر کلاه سیاه کیست اشاره کردیم. این هکرها از هکرهای منفی هستند که هکرهای کلاه سفید همیشه در مقابل آن ها فعال هستند. اما هکرهای کلاه خاکستری جزو اقشارهای بلاتکلیف هستند و عنوان کردیم که این هکر کیست. این دسته از هکرها، قصد وارد کردن خسارت را دارند و در حقیقت دنبال هدف خاصی نیستند، بلکه فقط برای سرگرمی و از روی بیکاری اقدام به نفوذ اطلاعات می کنند.

بزرگ ترین هک های تاریخ کدامند؟

هک های بسیار زیادی در طول این سال ها به وجود آمده اما ما به آخرین هک بزرگ تاریخ اشاره می کنیم. هک توییتر که در سال ۲۰۲۰ انجام شد که در طول تاریخ هک های بزرگ سازماندهی شده ای مثل ویروس استاکس‌ نت داشتیم. اما از مهم ترین آن ها هک مربوط به توییتر شخصیت‌ های شناخته شده جهان است که در آن ها هکرها توانسته بودند حساب توییتر باراک اوباما، ایلان‌ ماسک، بیل گیتس، کیم کارداشیان و چند چهره سرشناس دیگر آمریکایی را پیدا کنند و از طریق حساب های آن ها پیام های خصوصی را برای میلیون ها دنبال کننده شان ارسال کنند که محتوای درخواست ها حمایت مالی از طریق بیت کوین بود که به آن ها وعده داده می شد مبلغ کل اهدایی دو برابر می ‌شود. وقتی دنبال این بودند که هکر کیست متوجه شدند دو جوان ۱۹ و ۲۲ ساله دست به این اقدام زدند که دستگیر شدند.

عکس های بزرگ ترین هکرهای جهان را در کجا مشاهده کنیم؟

شما می توانید در گوگل عبارت هکر کیست و یا عکس بزرگ ترین هکرهای جهان را سرچ کنید و از زبانه image مشاهده کنید. اما لازم به ذکر است برخی از هکرها یا به دلیل تحت تعقیب بودن یا به دلیل معروفیت زیاد عکسی از خودشان ندارند و هویت آن ها فاش نشده است.

بزرگ ترین هکرهای جهان چه حاشیه هایی داشته اند؟

بزرگ ترین هکرهای جهان چه حاشیه هایی داشته اند؟

همان طور که توضیح دادیم ما در دنیای هک هم هکر مثبت داریم و هم هکر منفی پس حاشیه های این هکرها می توانند اقدامات آن ها علیه سازمان های یا افراد باشد. تمرکز اصلی ما در این مقاله این بود که هکر کیست که توضیح دادیم، اما اگر شما علاقه مند به حاشیه‌ های این افراد هستید می توانید در گوگل سرچ کنید.

سوالات متداول

 1. دستگیری هکر صفحات میلیاردی اینستاگرام توسط چه کسی بود؟

  هک کردن صفحات میلیاردی اینستاگرام کار بسیار سخت و دشواری است که توسط هکرهای کلاه سبز یا به اصطلاح هکرهای مبتدی انجام نمی شود. برای این کار به هکرهای نخبه احتیاج داریم از جمله هکرهای نخبه ایرانی سهیل است که ۲۸ سال دارد و اهل جنوب است که نام خانوادگی‌ اش جایی ثبت نشده است. او حرفه هکری را از یک هکر فلسطینی یاد گرفته بود او اکنون لقب ساشا پایدار را دارد که همراه با گروهش توانست پیج هایی مثل تبلیغات پیش بینی فوتبال یا افرادی مثل امیر تتلو و داوود هزینه را هک کند.

 2. Hacker به‌ معنای واقعی کلمه کیست؟

  به معنای واقعی کلمه هکر کیست، رایانه ایران سنگر خصص رایانه می‌ گویند که از دانش فنی خود برای دستیابی به یک هدف یا غلبه بر یک مشکل در یک سامانه رایانه ‌ای که از روش ‌های غیر استاندارد استفاده می کند نام برد. در اصطلاح هکر در فرهنگ عامه با هکرها امنیتی پیوند خورده کسی از دانش خود برای اشکالات یا سوء استفاده برای ورود به سامانه رایانه‌ ای و دسترسی به داده هایی که معمولاً در دسترس نیستند استفاده می کند و هم چنین هک می تواند توسط شخصیت ‌های مشروع در موقعیت های قانونی استفاده شود.به طور خلاصه ما دو نوع هکر داریم و دو نوع تعریف وجود دارد. اولین تعریف که در اصل به معنای علاقه‌ مندان و فناوری پیشرفته رایانه مثل سخت‌ افزار و نرم ‌افزار و پیرو خرده فرهنگی به نام برنامه نویسی اصل و تعریف دوم شخص است که می ‌تواند امنیت رایانه را از بین ببرد که این کار را برای اهداف مخرب انجام می دهد و می توان آن شخص را یک کرکر نامید.

 3. نام چند نفر از هکران معروف جهان چه بود؟

  ریچارد متیو استالمن که در دنیای مجازی به عنوان هکر شناخته نشد بلکه آن را به نام رهبر مبلغان نرم افزار های آزاد می شناسند. او به علت این قدرتش یک هکر ماهر هم هست از دشمنان سرسخت مایکروسافت به حساب می آید او یک هکر کلاه سفید است و در دنیای مجازی تا بحال خرابکاری نداشته ولی مانند هر هکری به حریم شخصی اعتقاد ندارد و می گوید تمام اطلاعات دنیا باید به اشتراک گذاشته شود. یا دیوید اسمیت که خالق ویروسی به نام ملیسا است که این ویروس از طریق ایمیل منتقل می شود این ویروس برای یک دهه کل شبکه پست الکترونیکی را بد نام کرد.

 4. چند نمونه از هک های بزرگ در طول تاریخ چه بودند؟

  هک کسب و کار های آمریکایی ۲۰۰۵ تا ،۲۰۱۲ این بزرگ ترین هکی بود که در آمریکا تا کنون شناسایی شده بود و در سال ۲۰۰۵ شروع شد و چندین برند، هدف برای یک گروه گروسی بودند این گروه در یک بازه ۷ یا ۸ ساله توانست ۱۶۰ میلیون شماره کارت اعتباری را سرقت کنند و به ۸۰۰ هزار به بان کی رخم کند محققان بر این باورند که این گروه به طور مستقیم یا غیرمستقیم ۳۰۰ میلیون دلار خسارت وارد کردند و ادعا شد هکرهای روسی برخی از اطلاعات را به قیمت ۱۵ دلار به ازای هر شماره کارت اعتباری در بازار های سیاه به فروش رساندند و از باقی اطلاعات برای سرقت پول از حساب های بانکی استفاده کرده بودند.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید

admin

11 سال خدمات بهینه سازی ارائه می دهم و از اولین بهینه سازهای وب فارسی در زمینه بازی ها و ترفندهایشان هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا